Biblioteka od dawna nie jest już miejscem, w którym poszukuje się jedynie książek czy czasopism i cichego miejsca do pracy. To nie tylko czytelnie i wypożyczalnie. W obecnych czasach biblioteka to centrum spotkań, arena do wymiany myśli i poglądów, miejsce fantastycznej, kulturalnej rozrywki. Bibliotekarz zaś nie może tylko stać za ladą. Czytelnicy przychodzą z różnymi potrzebami, a bibliotekarz powinien wyjść im naprzeciw. Interakcja przyniesie najlepsze rezultaty. Jednym ze sposobów na owocną współpracę są biblioteczne cykle spotkań.
Czym są cykle spotkań w bibliotece?
Cykle spotkań w bibliotece są niezwykle interesującą formą pracy z użytkownikami. Dają szeroki wachlarz możliwości zależny tak naprawdę od kreatywności bibliotekarzy. Pracownicy bibliotek niejednokrotnie posiadają szereg umiejętności czy pasji niezwiązanych stricte z pracą zawodową, którymi mogą podzielić się z chętnymi czytelnikami. Można także spróbować nawiązać współprace z innymi instytucjami czy interesującymi osobami, które mogłyby przeprowadzić cykl spotkań lub szkoleń w budynku biblioteki. Jeśli instytucja podejmuje współpracę z wolontariuszami, warto również skorzystać z ich talentów.
Odbiorcy bibliotecznych cyklów spotkań
Cykle spotkań bibliotecznych mogą być skierowane do różnych grup odbiorców. Zaczynając od przedszkolaków, dla których można zorganizować cykliczne spotkania tematyczne opierające się na nauce poprzez zabawę. Szkolenia dla starszych dzieci oraz młodzieży można połączyć z lekcjami bibliotecznymi. Dużym zainteresowaniem będą się cieszyć spotkania skierowane do seniorów, którzy chętnie korzystają z okazji, by wyjść z domu, zdobyć nowe umiejętności i zwyczajnie spędzić ciekawie czas ze swoimi rówieśnikami. Ale nie tylko. Warto również spróbować połączyć młodszych ze starszymi tak, by mogli wzajemnie się od siebie uczyć.
Ciekawe tematy
Tematyka takich cyklów może być bardzo różnorodna. Można sięgnąć do zagadnień od kilku lat niezmiennie wzbudzających zainteresowanie, jak ekologia czy zmiany klimatyczne i w ich obrębie przeprowadzić spotkania na temat segregacji odpadów, sposobów na niemarnowanie żywności, zero waste i ograniczania wykorzystania plastiku w domu. Ciekawym tematem będzie szeroko rozumiane rękodzieło, np. nauka szydełkowania, dziergania na drutach, szycia ręcznego, przygotowywania ozdób świątecznych. Warto tu sięgnąć do wiedzy i umiejętności seniorek, które być może mogłyby takie warsztaty poprowadzić dla młodzieży. Ważnym zagadnieniem będą podstawy finansów osobistych, które przygotują młode osoby do zarządzania własnymi pieniędzmi. Innym tematem, bardzo istotnym w obecnych czasach, są lekcje nauki obsługi komputera czy smartfona skierowane do starszych osób. W tej materii można zorganizować podstawy obsługi komputera, poczty elektronicznej czy konta w serwisie społecznościowym, ale także podstawy bezpiecznego korzystania z różnych usług dostępnych w internecie.
Biblioteczne cykle spotkań są niezwykle cennym narzędziem do pracy z użytkownikiem biblioteki. Można je przeprowadzić niewielkim nakładem środków, a przy tym osiągnąć niezwykły efekt. Z pewnością warto wprowadzić je do repertuaru działań bibliotecznych.