Choć od lat alarmuje się nt. stanu czytelnictwa w Polsce, rynek książkowy jest większy niż kiedykolwiek i bardzo prężnie się rozwija. Ów pozorny paradoks daje się wyjaśnić bardzo prosto: Ci, którzy czytają, kupują i czytają więcej niż dawniej, właśnie przez ogrom tego rynku. Ale ten ogrom ma także pewne wady: w oceanie tak licznych nowości trudno czasem znaleźć coś naprawdę wartościowego i nawet kupowanie tylko tych dobrych jakościowo pozycji może skutecznie opustoszyć każdy portfel. Właśnie dla zaciekawionych książkowymi aktualnościami przedstawiamy kilka świeżych pozycji, które już lub lada moment będzie można znaleźć w bibliotekach.
Aktualności książkowe beletrystyczne:
Raje utracone – Éric-Emmanuel Schmitt – niebezpodstawnie nazwisko autora zwykło się utożsamiać z jakością, tym razem opowiada on historię nieśmiertelnego Noama, którego pamięć sięga do samego początku świata, Schmitt poetycko odmalowuje czasy mityczne, wplatając we wszystko niezwykle aktualną i uniwersalną refleksję
Almond – Won-Puyng Sohn – koreański bestseller literatury młodzieżowej opowiadający o przyjaźni dwu chłopców: cierpiącego na aleksytymię (nieumiejętność odczuwania emocji) Yunjae i bardzo emocjonalnego Gona. Ta nieprawdopodobna relacja rozwija i uczy wrażliwości i zrozumienia nie tylko bohaterów, ale i czytelników
Płynąc po dnie Niemna – Robert Pawłowski – polska pozycja na tej liście jest szczególnie interesująca. Akcja obejmuje bowiem czasy od I wojny światowej do lat 90 XX wieku i opowiada o losach polskiej i białoruskiej ludności Grodzieńszczyzny i Nowogródczyzny. Autor snuje historiozoficzną narrację nt. wielokulturowości oraz destruktywności i perfidności sowietyzmu oraz nazizmu. Kolorytu dodaje fakt, że jest to swoista kontynuacja(!) i dekonstrukcja Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
Aktualności książkowe niebeletrystyczne:
Planeta Piołun – Oksana Zabużko – zbiór wybitnych esejów cenionej ukraińskiej autorski. Zabużko analizuje współczesną europejską i globalną politykę, pułapki populizmu, roli kultury w kształtowaniu oraz ratowaniu naszego człowieczeństwa. Analityczność, refleksyjność, głęboka erudycja oraz przenikliwość umysłu autorki czynią z Planety Piołun lekturę zajmującą, wielowymiarową oraz prawdziwie otwierającą oczy.
W środku jesteśmy baśnią – Wiesław Myśliwski – najnowszy autorski wybór mów, wywiadów i esejów (w tym najsławniejszy Kres kultury chłopskiej) jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. Myśliwski nie tylko rzuca światło na swoje życie i inspiracje czy świat nas otaczający oraz jego nieoczywiste piękno, ale i daje nam, czytelnikom szansę w zrozumieniu, co w nas jest najlepsze.
Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina – Krystyna Kurczab-Redlich – dziennikarskie śledztwo na temat życiorysu Władimira Putina, który czyta się zarówno jak Rok 1984 Orwella i powodujący gęsią skórkę kryminał. Autorka, korzystając z licznych źródeł, analizuje psychologię i działania rosyjskiego dyktatora od podszewki. Lektura niezwykle aktualna i potrzebna.
Mamo, nie krzycz – Jeannie Mik i Sandra Teml-Jetter – jedyny w zestawieniu, ale bardzo wartościowy poradnik, który przedstawia nie tylko destrukcyjny wpływ krzyku na dziecko, ale i rodzica, ale i proponuje konkretne rozwiązania, jak zadbać o psychikę każdego z członków rodziny, jak reagować w trudnych sytuacjach oraz jak budować opartą na zaufaniu i zrozumieniu relację z dzieckiem.