Wrodzona ciekawość
Nie da się ukryć: człowiek, jako stworzenie społeczne jest, był i zawsze będzie ciekawy tego, co robią inni. Pozory jednak bywają mylące, dlatego warto jednak też wiedzieć, co myślą. W ciągu ostatnich lat pojawia się na rynku książkowych coraz więcej książkowych wywiadów rzek lub zbiorów rozmów konkretnej osoby i coraz rzadziej ma to cokolwiek wspólnego z kultem celebrytów. Gdzie zatem tkwi sekret popularności tego typu publikacji?
Skąd popularność książkowych wywiadów?
Na tak postawione pytanie można by z powodzeniem odpowiedzieć słynna fraza: “Mądrego to i miło posłuchać!” i jest w tym wiele racji! Od dekady obserwuje się w polskim czytelnictwie interesujacą tendencję: zwrot ku szeroko rozumianej literaturze faktu. To właśnie wywiady, ale też biografie/autobiografie czy reportaże zdają się najbardziej przyciągać czytelników między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.
Wywiad nie tylko wpisuje się w tę, atrakcyjną dla współczesnego czytelnika kategorię tekstów, ale i, za sprawą swej formy jest może być znacznie atrakcyjniejszy niż biografie. Dlaczego? Biografia ooowiada z reguły o ciekawej postaci, ale niekoniecznie jej autor pisze na tyle interesująco, aby to przekazać. W wywiadzie znika duża część tego problemu: większość treści wychodzi bezpośrednio od interesującego nas bohatera i jeżeli złapie on dobry kontakt z osobą przeprowadzającą wywiad, tym lepiej! Nie jest to jednak aż tak istotne.
Warto jednak czytać rozmowy i wywiady dobrze przeprowadzone/opracowane, dlatego też prezentujemy poniżej książki wartościowe, ale zajmujące.
Różnorodne propozycje – wywiady dla każdego:
- Z Pokorą przez życie – Wojciech Pokora i Krzysztof Pyzia – propozycja sprzed kilku lat, ale jaka! Jedyny wywiad-rzeka z wybitnym i powszechnie lubianym aktorem, zmarłym niestety przed kilku laty. Pokora, z właściwą sobie klasą, opowiada o dzieciństwie, młodości, ale i zdradza anegdoty z planów ukochanych filmów Polaków! Nie brakuje też akcentów uroczych i ciepłych: okazjonalnie wypowiada się tu także wielka miłość i żona aktora – Hanna.
- Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami – Justyna Dąbrowska – pozycja zupełnie inna. Autorka, prowadząc wywiady z wybitnymi specjalistami (wśród nich m.in. Bogdan de Barbaro), próbuje nie tyle dociec tajników zawodu psychoterapeuty, co dowiedzieć się, jakim cudem ludzie, którzy zawodowo doradzają innym w bardzo poważnych problemach natury psychicznej, są tacy… szczęśliwi?
- I była miłość w getcie – Marek Edelman i Paula Sawicka – nie da się ukryć, że książek o tematyce Holocaustu, bądź II wojny światowej w ogóle jest na rynku bardzo dużo. Wciąż jednak mało jest takich, które ukazują ludzką, zwyczajna stronę Zagłady. Marek Edelman w wywiadzie udzielonym Pauli Sawickiej, bez patosu, z nutą gorzkiej ironii opowiada o swoich przyjaciołach, znajomych i tych zupełnie nieznajomych i o tym, jak miłość, wyzwalając od lęku przed śmiercią, pozwalała im żyć po ludzku w tak nieludzkich warunkach.
- Z czego powstaje jabłko? – Szira Chadad i Amos Oz – pozycja o tyle nietypowa, że przedstawia bardzo wyrównany dwugłos – dialog wybitnego pisarza i wybitnej intelektualistki (literaturoznawczyni). Dwoje bohaterów snuje refleksje egzystencjalne, polityczne i artystyczne, nierzadko dotykając tematów kontrowersyjnych i zdecydowanie spierając się ze sobą, choć zawsze z kulturą i w przyjacielskim tonie.
- W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy – Wiesław Myśliwski – najświeższa książka z tego zestawienia to autorski wybór wywiadów, mów i esejów jednego z najwybitniejszych współczesnych prozaików polskich z okazji 90 rocznicy urodzin. Myśliwski zabiera czytelnika w niesamowity świat swojej unikalnej wrażliwości na nietuzinkowe, nieoczywiste piękno tkwiące w świecie i swojego przenikliwego umysłu. Trudno się oprzeć wrażeniu, że choć w teorii pisarz mówi o sobie, swoimi refleksjami dotyka czytelnika, który może wyjść z tej lektury… piękniejszy.
wywiady, wywiad, wywiad-rzeka, najlepsze wywiady, książkowe wywiady, literatura faktu, Wojciech Pokora, Bogdan de Barbaro, Marek Edelman, Wiesław Myśliwski, Amos Oz, Szira Chadad